12 oktober 2005
Delta wil investeren in nieuwe kerncentrale
Het Zeeuwse energiebedrijf Delta (voor 50% eigenaar van de kerncentrale in Borssele) wil gaan investeren voor een nieuwer kerncentrale in Borssele. "We hebben kernenergie nodig en zijn van plan erin te investeren en niet pas over 30 jaar" aldus directeur David Luteijn. Volgens Van Geel (staatssecretaris van milieu) is het "niet realistisch" te verwachten dat er in Nederland nieuwe kerncentrales gebouwd zullen worden.

25 september 2005
"Pettemerduinen reactorvrij" opgericht
In de gemeente Zijpe is een actiegroep opgericht tegen de komst van een nieuwe kernreactor in Petten (Pallas genaamd) en uitbreiding van nucleaire activiteiten. Volgens de actiegroep passen nucleaire activiteiten niet meer in een waardevol duingebied en het ligt reactorterrein bovendien op een zwakke plek in de kustverdediging. De oprichting is een direct gevolg van een bijeenkomst van verontruste bewoners over de plannen van een nieuwe reactor (zie 2 juni)

10 september 2005
Film over Borssele in premiere
Tijdens het Internationale Filmfestival in Vlissingen gaat de film "Borssele en de kerncentrale" in premiere. Deze documentaire gemaakt door Hester Overmars vertelt de veelbewogen geschiedenis van de centrale en haar invloed op het leven van bewoners, activisten en werknemers. Aan de hand hiervan ontstaat een beeld van de regio, de Zeeuwse volksaard en de plaats van de kerncentrale daarin.

8 september 2005
Borssele tot 2033 open
De kerncentrale in Borssele mag van het kabinet open blijven tot 2033. Dat is 20 jaar langer dan nog in het regeerakkoord was overeengekomen. In ruil voor dit besluit stoppen eigneaars Essent en Delta 250 miljoen euro is duurzame energie, o.a. om te zorgen dat hun kolencentrales minder CO2 uitstoten. Maatregelen die anders hoe dan ook genomen hadden moeten worden. Ook het kabinet zegt 250 miljoen toe: dat is 12,5 miljoen europ per jaar; vrijwel verwaarloosbaar.

5 september 2005
Provincies kwaad op rijk over nieuwe bodemwet
De noordelijke provincies zijn "ernstig ontstemt" door een besluit van de Tweede Kamer, waardoor ze de bevoegdheid kwijt raken om vergunningen af te geven voor ondergrondse opslag van afvalstoffen (waaronder dus ook radioactief afval). Deze bevoegdheid komt nu te liggen bij het ministerie van Economische Zaken. Met de wetswijzing vlak voor het zomerreces verandert de rol van de provincie in die van adviseur. "Aangezien het hier belangen betreft die het provinciaal niveau overstijgen, is het wenselijk deze in een hand te leggen" is de toelichting bij de wetswijziging.

3 augustus 2005
Raadvan State: EPZ hoeft niet te sparen voor ontmanteling
Volgens een uitspraak van de Raad van State hoeft de exploitant van de kerncentrale in Borssele (EPZ) geen geld opzij te leggen voor de kosten van ontmanteling. De Raad van State stelt vast dat de huidige Kernenergiewet geen ruimte biedt om het verschaffen van financiele zekerheid op te leggen. EPZ was in beroep gegaan tegen de nieuwe vergunning voor de KCB, waarin staat dat de exploitant opgedragen wordt 'financiele zekerheid te stellen ter dekking van de kosten die voortvloeien uit het buiten gebruik stellen van de kerncentrale." Volgens de EPZ is er al 144 miljoen euro opgepot voor ontmanteling, maar is het een beginsel kwestie.

11 juli 2005
EZ: kernenergie als 'overgangsoptie'
"Kernenergie is te zien als een overgangsoptie naar een duurzame energiehuishouding" (...) "Maar gelet op de voorzieningszekerheid op langere termijn kan het kabinet een toename va het gebruik van kernenergie niet uitsluiten". Citaten uit een persbericht van Minister Brinkhorst van Economische Zaken naar aanleiding van het Energierapport "Nu voor later" dat hij op 8 juli aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Maar: "het investeren in nieuwe kerncentrales ligt om praktische redenen minder voor de hand". Belangrijkste punten in het rapport zijn: forse energiebesparingen, een groter aandeel duurzame energie, meer innovatie en spreiding van energiebronnen zijn noodzakelijk.

23 juni 2005
CDA: kernenergie als 'tussenoplossing'
In het Manifest duurzame ontwikkeling en Energierapport pleit het CDA voor kernenergie als 'tussenoplossing naar schone energie'. De bouw van nieuwe kerncentrales moet daarbij niet uitgesloten worden.
Een 'ambitieus en actiegericht beleid' noemen ze het zelf. Hoe ambitieus? citaat: "Energiebesparing: 2% in 2010 (of zoveel eerder als mogelijk). Burgers en bedrijven aanspreken op energiezuinig consumeren en produceren". De aanbieding ontlokt premier Balkenende de nu al legendarische woorden: "Kernenergie heeft voor- en nadelen. Het voordeel is dat het schoon is, nadeel is het afval".
In de komende maanden zal het Manifest in de afdelingen besproken worden, waarna  op het CDA-Congres op 5 november 'finale besluitvorming zal plaatsvinden'.

21 juni 2005
D'66 om: akkoord met langer open blijven van Borssele
D'66 vindt dat de kerncentrale in Borssele langer open kan blijven als daar 'forse investeringen' in duurzame energie tegenover staan. Daarmee is ook de in het regeerakkoord vastgelegde datum van 2013 van tafel (over welk onderhandelings resultaat D'66 nog zo trots was!). 'Forse  investeringen' in duurzame energie gaat over een 'paar honderd miljoen' (300 miljoen). En daar mag de centrale 20 jaar langer voor open blijven: dat is 15 miljoen per jaar investeren in duurzame energie. Met steun van D'66 heeft dit kabinet al vele honderden miljoenen bezuinigd op duurzame energie  "Kernenergie is onacceptabel" heette het nog in het D'66 verkiezingsprogramma 'Toekomst in eigen hand'.

2 juni 2005
Incident in Petten
Door een menselijke fout is in de reactorhal van de Hoge Flux Rector in Petten een kleine hoeveelheid radioactiviteit (stofdeeltjes) ontsnapt. Het incident gebeurde tijdens de inspectie van een onderzoeksexperiment. Volgens de NRG zijn er geen stofdeeltjes buiten de hal terecht gekomen. Betrokken werknemers en een aantal bezoekers die zich tijdens de gebeurtenis in de reactorhal bevonden zijn direct gecontroleerd. Hieruit bleek dat de stralingsdosis zo gering was, dat er volgens de NRG geen gezondheidsrisico's zijn.

2 juni 2005
Nieuwe reactor in Petten onnodig
 „Een nieuwe kernreactor hoeft niet in Petten te komen", betoogde Tweede Kamerlid D. Samson (PvdA) tijdens een bijeenkomst in dorpshuis De Uijtkijk in Sint Maartensbrug.  Petten moet veel meer activiteiten ontplooien op gebied van nieuwe technologieën zoals voor de offshore, wind- en zonne-energie. Samson verklaarde zich alleen voorstander van nucleaire productie van medische isotopen en zeker niet van het gebruik van de reactor voor nucleair onderzoek. ,,Maar dat [de productie van medische isotopen] kan met een reactor met een vermogen van vijf megawatt. En de nieuwe moet 22 worden. Weliswaar de helft minder dan de huidige, maar nog veel te veel. Wat moet je dan nog met zö'n reactortje in de duinen bij Petten? Die kan je net zo goed in de buurt van Parijs bouwen, bij een wereldstad vlakbij een vliegveld. Bij mij staat het belang van NRG niet bovenaan, wel die van de burgers en de regio."
De bijeenkomst in Sint Maartensbrug werd georganiseerd door een groep verontruste inwoners, die vraagtekens plaatsen bij de vervanging van de huidige kernreactor door een nieuwe.

25 mei 2005
Van Geel: "schone steenkool en kernenergie essentieeel".
Volgens staatssecretaris voor milieu Van Geel zullen (schone) kolencentrales en kerncentrales een essentiele rol spelen tijdens de overgang naar een werkelijk duurzame energiehuishouding. De terugkeer van kolencentrales staat hoog op de agenda van energiebedrijven die het huidige aandeel van 25% in de brandstofmix willen verhogen. De ontwikkeling van schone kolentechnologie maakt het "mogelijk de uitstoot van het broeikasgas CO2 terug te dringen" aldus een rapport van EnergieNed.

25 mei 2005
Nationale stafoefening Nucleair
"Na 13 uur oefenen is de Nationale stafoefening Nucleair om 20.00 uur afgerond. Coördinerend minister Remkes van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (BZK) spreekt van een geslaagde dag. Ruim elfhonderd bestuurders, ambtenaren en hulpverleners van gemeenten, provincies, ministeries en hulpdiensten oefenden de bestrijding van een (fictief) ongeval in de kerncentrale Borssele. Daarbij werden zowel in de provincie Zeeland als op de Haagse ministeries van BZK en VROM crisisteams geformeerd. Afgezien van de eerste conclusies zal de oefening nog uitgebreid worden geëvalueerd, zodat de ervaringen kunnen worden gebruikt bij het verbeteren van de rampenbestrijding in Nederland". Aldus het persbericht van VROM.  Kranten spreken de volgende dag van "onduidelijke verhoudingen tussen burgemeesters en rijksoverheid." Het was de derde oefening sinds men er naar aanleiding van het ongeluk in Tsjernobyl (1986) mee begon. De vorige was in 1993.

19 mei 2005
Greenpeace beschildert koepel centrale Borssele.
Enkele aktievoerders van Greenpeace hebben op de koepel van de kercentrale in Borssele grote scheuren geschilderd. Zo'n 40 aktivisten kunnen vrij gemakkelijk op het terrein komen. Kernenergie is niet veilig! (zie verder aktie-overzicht 2005)

29 april 2005
Beslissing over Borssele 'nog dit jaar'.
Het kabinet verwacht het definitieve besluit over de toekomst  van de kerncentrale in Borssele eind dit jaar valt. De ministerraad heeft een brief gestuurd naar de Tweede Kamer waarin dat staat. De komende maanden zijn om aanvullende gesprekken te voeren met de eigenaar van Borssele (EPZ) en de aandeelhouders (Delta en Essent) over welke extra inspanningen zij voor duurzame energie willen leveren, mocht de centrale langer openblijven. Bovendien wil het kabinet een analyse hebben van de maatschappelijke kosten en baten bij sluiting dan wel langer openhouden in 2013. Daarbij wordt gekeken naar ongevalsrisico, radioactief afval, proliferatie, terrorisme en  CO2-uitstoot.
Naast de brief met daarin het voorstel om meer onderzoek te doen, stuurt het kabinet uitgebreide documentatie naar de Tweede Kamer. Dit omvat een notitie over de bedrijfsduur van de centrale en welke aspecten daarbij van invloed zijn, het rapport 'Ontwikkelingen met betrekking tot eindverwerking van gebruikte splijtstof' van de Nuclear Research Group en de verkenning 'De kern van de discussie' van Jan Paul van Soest. De juridische adviezen die het kabinet heeft ingewonnen, maakt het kabinet nog niet openbaar. De Tweede Kamer heeft daarom verzocht in het overleg met staatssecretaris Van Geel op 24 februari 2005, maar het inwilligen van dit verzoek zou de juridische positie van de Staat kunnen schaden.

28 april 2005
Greenpeace: geen reden voor hoge vergoeding bij sluiting.
Een nieuw rapport van Greenpeace steld dat er geen redenen zijn om bij sluiting van de kerncentrale Borssele een hoge schadevergoeding aan de EPZ toe te kennen. Dat is de strekking van een juridisch advies van advocatenkantoor Van Der Biesen aan de milieuorganisatie. Nodig daarvoor is wel dat de regering publiekelijk en consequent moet vasthouden aan de in het regeerakkoord vastgelegde sluitingsdatum van 1 januari 2013. De EPZ kan daar rekening mee houden en de "voorzienbaarheid van de schade leidt tot vergaande beperking van de omvang van de schadevergoedingsplicht". De beste oplossing is sluiting via de Kernenergiewet: "Gelet op de ruimte die aan de Staat toekomt om middels wetgeving regulerend op te treden, is de kans dat de EPZ langs deze weg haar eventuele schade vergoed krijgt (of dat de Kernenergiewet door de rechter buiten toepassing wordt gelaten) niet groot."

21 april 2005
Raad Goes wijst sluiting Borssele af.
Een meerderheid in de gemeenteraad van het Zeeuwse Goes wijst een motie van GroenLinks af. In de motie staat dat gemeente akkoord moet gaan met sluiting in 2013 en af moet zien van een schadevergoeding aan EPZ. GroenLinks probeert  via fracties in de Provinciale Staten en vijf Zeeuwse gemeentes gedaan te krijgen dat de kerncentrale zoals afgesproken in 2013 sluit, zonder dat het rijk wordt opgescheept met een schadeclaim van EPZ. Provincies en gemeentes zijn aandeelhouders van Delta en Essent (beide 50% eigenar van de EPZ) en kunnen dus invloed uitoefenen op het beleid (zie ook bericht van 7 april).

20 april 2005
Volgend jaar vergunningsaanvraag nieuwe kerncentrale?
In het april nummer van het blad MillieuDefensie Magazine dat vandaag verschijnt staat een interview met de Rotterdamse zakenman Benno Wiersma, waarin deze bekend maakt eind volgen jaar een vergunning aan te willen gaan vragen voor de bouw van een kerncentrale. Hij is in gesprek met investeerders en weet dat VROM bereid is een vergunningsaanvraag in behandeling te nemen. Maar hij weet ook dat de bespreekbaarheid van kernenergie nog moet toenemen: "Op dit moment is kernenergie net zo controversieel als de gekozen burgemeester" steld hij in het magazine. Wiersma wil een 25 MW HTR gaan bouwen

7 april 2005
GroenLinks mobiliseert meerderheid aandeelhouders voor sluiting Borssele.
De kerncentrale in Borssele is voor 100% een overheidsbedrijf. GroenLinks vindt het een groot gemis dat de aandeelhouders tot nu toe buiten de discussie zijn gebleven. De kerncentrale heeft namelijk alleen maar publieke aandeelhouders: gemeenten en provincies. Deze aandeelhouders hebben een verantwoordelijkheid om mee te werken aan de uitvoering van het Rijksbeleid. Sluiting dient een groot publiek belang. Tot nu toe roert alleen de directie van de kerncentrale zich met eisen voor schadevergoeding. GroenLinks wil dat de publieke aandeelhouders zich hiertegen uitspreken en constructief meewerken aan de sluitingsafspraak. Sluiting hoeft de overheid niks te kosten. Een schadeclaim van de ene overheid aan de andere is zinloos. Belanghebbenden gebruiken de schadeclaim als een nieuwe manier om de afspraken over sluiting van Borssele te saboteren.  (klik hier voor een overzicht van aandeelhouders van de kerncentrale)

25 maart 2005
Boetes voor bedrijven in Petten
Drie bedrijven in Petten (Mallinckrodt Medical, Energieonderzoeks Centrum Nederland en Nuclear Research Group -NRG) zijn door de rechtbank in Alkmaar veroordeeld  tot een boete van 25.000 euro wegens een groot aantal milieu  overtredingen. Zo waren gevaarlijke stoffen, waaronder ook radioactief materiaal, onveilig opgeslagen, waren er opslagruimtes zonder vloeistofdichte vloer, ruimtes met gevaarlijke stoffen die vrij toegankelijk waren en chemicalien die niet gescheiden werden bewaard. Er was 1 miljoen euro boete ge-eist, waarvan de helft voorwaardelijk. Onder andere de negatieve publiciteit rond de affaire was voor de rechtbank een reden tot strafverlaging.

9 maart 2005
Borsele: "geen plaats voor tweede kerncentrale"
De gemeenteraad van Borsele (de gemeente heet 'Borsele', het dorp 'Borssele') reageert op de perskonferentie van Rathenau, een dag eerder: Er is geen ruimte voor een tweede kerncentrale. In tegenstelling tot hetgeen Rathenau stelde, voorziet het gemeentelijk bestemmingsplan en het provincial streekplan daar niet in. Na een eis van het ministerie van Economische Zaken (EZ) is er in het begin van de jaren '90 ruimte vrij gehouden in het bestemmingsplan van het Sloegebied voor een nieuwe kerncentrale. De Raad van State besliste uiteindelijk, nadat inwoners daarmee niet akkoord gingen, dat de gemeenteraad zich niet kan verschuilen achter EZ en zelf een afweging moet maken of een tweede kerncentrale wel wenselijk is. Daarna verdween de ruimtelijke reservering uit het bestemmingsplan. En dat is nog steeds zo.

8 maart 2005
"Borssele beste plaats voor nieuwe kerncentrale"
Op een perskonferentie naar aanleiding van een studiedag georganiseerd door het Rathenau-instituut,wordt gesteld dat als er in Nerderland nieuw kernvermogen gebouwd gaat worden, Borssele de meest aangewezen plaats is om dat te doen. Overigens wordt de kans op nieuw kernvermogen in Nederland niet groot geschat door de deelnemers, al vindt wel een 'overgrote meerderheid' van de deelnemers aan de werkbijeenkomst dat "de deur voor kernenergie in Nederland op een kier moet blijven". Een aantal belangrijke anti-kernenergie groepen hadden de bijeenkomst geboycot, uit onvrede met de uitgangspunten van de diskussie.

24 februari 2005
Interpellatie debat over Van Geel's pleidooi over Borssele
Op aandringen van GroenLinks, de PvdA en de SP is er een spoeddebat over Van Geel's uitlatingen over het langer open houden van de kerncentrale in Borssele. Het debat levert weinig op. De cijfers die Van Geel's pleidooi moeten onderbouwen (sluiting in 2013 kost minimaal 300 miljoen en mogelijk meer dan 1 miljard) zijn er nog niet en komen pas eind maart. Onduidelijk is dus waar het dan over moet gaan. Regeringspartij D'66 blijft tegen openbreken regeerakkoord om Borssele langer open te houden. CDA en VVD gaan daar 'vooralsnog' mee akkoord. Buiten demonstreren milieu-organisaties tegen de hernieuwde diskussie over kernenergie en het langer openhouden van de centrale in Borssele.

15 februari 2005
Van Geel pleit voor langer openhouden Borssele na pleidooi Bot voor heropening discussie kernenergie
Staatsecretaris Van Geel (Milieu) wil het kabinetsbesluit om de kerncentrale Borssele in 2013 te sluiten heroverwegen. Hij reageert daarmee op uitlatingen van minister Bot (Buitenlandse Zaken), die in een toespraak in Den Haag verklaarde dat Nederland ‘de mogelijkheid voor kernenergie moet openhouden’. In het regeerakkoord is de sluiting van Borssele in 2013 voorzien, maar volgens Bot mag Nederland niet te zeer afhankelijk worden van energie uit het buitenland. Van Geel kan zich vinden in die opstelling. Alleen de VVD fractie kan zich vinden in de pleidooien van de beide CDA-bewindslieden. De CDA-fractie houdt de boot af en D66 is ronduit tegen. Op aandrang van de fracties van GroenLinks, SP en de PvdA vindt 24 februari een spoeddebat plaats over de uitlatingen van Bot en Van Geel.

27 januari 2005
Evaluatie Staatsdeelneming UCN: geen verkoopplannen.
Elke vijf jaar evalueert de staat haar deelnemingen. In november 2004 was dat weer het geval maar de evaluatie voor de deelneming in de UCN was toen nog niet gereed. Die is pas dooor de Minister van Financien op 27 januari naar de Kamer gestuurd. Niet zo verschrikkelijk interessant (behalve als uitleg over de structuur van de UCN en Urenco), maar hier is de conclusie: "De redenen om in 1969 UCN op te richten, spelen thans geen rol meer. De publieke belangen rond de UC-technologie en verrijking van uranium worden geborgd door publiekrechtelijke instrumenten (Verdrag van Almelo en vergunningen). De financiële resultaten van UCN zijn goed en vormen derhalve geen belemmering voor een verkoop van het aandelenbelang van de Staat in UCN. Uit het corporate governance gedeelte van de evaluatie blijkt dat er geen statutaire of wettelijke beperkingen zijn die een verkoop van het aandelenbelang belemmeren.
Om diverse redenen worden er echter vanuit de Staat geen initiatieven ontplooid om op korte termijn over te gaan tot verkoop van UCN. Dit heeft te maken met de gevoelige geo-politieke situatie rond nucleaire aangelegenheden, de bestaande onzekerheden op het vlak van de voorgenomen joint venture tussen Urenco en Aréva en de investering in de VS. De Staat zal zijn aandeelhouderschap in UCN op zakelijke wijze voortzetten"

21 januari 2005
ECN start voorbereiding voor nieuwe reactor
Het Energie Centrum Nederland (ECN) begint met de voorbereidingen vor de bouw van een opovolger van de Hoge Flux Reactor (HFR). De HFR zal ongeveer in 2015 sluiten. De nieuwe reactor (voor mediese toepassingen en nucleair onderzoek) zal volgens VROM in elk geval het gehele vergunningstraject moeten doorlopen, inclusief de wenselijkheid van de installatie.

11 januari 2005
Vergunnings-aanvraag HFR voor laag-verrijkt uranium
Het Ministerie van VROM heeft de Hoge-Flux Reactor in Petten een nieuwe vergunning gegeven in het kader van de Kernenergiewet. De vergunning is voor het gebruik van laag-verrijkt uranium in de reactor die nu nog hoogverrijkt uranium gebruikt. Deze omschakeling is een direkt gevolg van  jarenlange prolitieke druk door amerikaanse overheid en milieubeweging. Het amerikaanse beleid tegen proliferatie uit 1978 (waar het zogeheten RERTR programma -Reduced Enrichment for Research & Test Reactors- een onderdeel van is) bestaat uit het laten omschakelen van onderzoeks-reactoren naar laagverrijkt uranium. Laagverrijkt uranium is minder proliferatie-gevoelig. De VS kan die druk uitoefenen omdat het de brandstof leverde voor die reactoren en ook het afval terug nam. Door het late omschakelen van de HFR kwam de reactor enkele jaren geleden in de problemen door dat het afvalbassin volzat: de VS weigerde het afval terug te nemen zolang de HFR weigerde om te gaan schakelen.
Vanaf 12 januari ligt de vergunning ter inzage in het Gemeentehuis in Zijpe en in de bibliotheek van VROM. Beroep is mogelijk tot 12 februari.