lees hier het Energierapport (pdf, 68 bladzijden, 642KB)'Nu voor later' Energierapport 2005
8 juli 2005
Minister van Economische Zaken Brinkhorst (kabinet Balkenende-II) publiceert het Energierapport 2005, waarin kernenergie een bescheiden rol speelt (1,5 pagina). Het rapport heeft als belangrijkste conclusies:
- meer energiebesparing
- groter aandeel duurzame energie
- meer innovatie en spreiding van energiebronnen zijn noodzakelijk."Naast kolen is kernenergie in Europa van blijvende betekenis ter overbrugging naar een duurzame energiehuishouding. Bouw van nieuwe centrales in Nederland ligt om diverse redenen niet voor de hand. (…) Maar gelet op de voorzieningszekerheid op langere
termijn kan het kabinet een toename van het gebruik van kernenergie niet uitsluiten". En stelt heel duidelijk dat "het initiatief aan de marktpartijen" is.
Verder zal het nucleaire onderzoek op peil worden gehouden, omdat "het kabinet hecht aan het behoud van de bestaande nucleaire expertise".
"Gegeven het feit dat het initiatief voor het bouwen van een nieuwe kerncentrale bij marktpartijen ligt en niet bij de overheid", zal het kabinet er bovendien zorg voor dragen dat de randvoorwaarden hiervoor glashelder zijn. Hierbij gaat de aandacht in het bijzonder uit naar financiële zekerheid van de 'afvalproblematiek en de nazorg'. Intussen wil de regering wel de zeggenschap over de bodem naar zich toetrekken. Zo staat het in de nieuwe Mijnbouwwet. Maar de Noordelijke provincies eisen dat de Kamer deze verandering tegenhoudt en dat gebeurt in maart 2006.