De kerncentrale in Borssele is in de nacht van vrijdag op zaterdag plotseling stilgelegd na een storing in het nucleaire deel van de installatie. Dat meldt exploitant EPZ. Volgens het bedrijf verliep de afschakeling “veilig en gecontroleerd” en is de centrale uit bedrijf genomen voor reparatie.
Opvallend is dat de centrale nog maar net weer in bedrijf was na een uitgelopen onderhoudsstop. Begin juni meldde toezichthouder ANVS dat Borssele na de jaarlijkse stop opnieuw was opgestart. Tijdens die onderhoudsperiode deden zich echter meerdere technische problemen voor, waaronder afwijkingen in het koelsysteem en falende afsluiters in het ventilatiesysteem.
EPZ stelt dat de uitbedrijfname geen gevolgen heeft voor de omgeving en dat toezichthouder ANVS op de hoogte is gebracht. Op de website van de ANVS is vooralsnog echter geen melding verschenen van een ‘ongewone gebeurtenis’, wat gebruikelijk is bij storingen of afwijkingen in nucleaire installaties.
Uit gegevens op het REMIT-transparantieplatform blijkt dat de kerncentrale naar verwachting pas op donderdag 2 juli om middernacht weer wordt opgestart. Over de aard en ernst van de storing geeft EPZ geen nadere details.
Het is onduidelijk of de storing samenhangt met de aanhoudende hittegolf in Europa. In de afgelopen dagen moesten meerdere kerncentrales in Europa hun vermogen verminderen of tijdelijk stilgelegd worden vanwege te hoge koelwatertemperaturen of beperkte beschikbaarheid van koelwater.
Update, 30 juni 2026.
De nucleaire toezichthouder meldt dat EPZ een klein lek heeft gevonden binnen het nucleaire gedeelte van de centrale. In een afgesloten ruimte lekt een afsluiter. Om dit te repareren, heeft EPZ de centrale stilgelegd.
2 juli: herstart uitgesteld tot vrijdag 10 juli:
Heropstart kerncentrale Borssele met een week vertraagd tot vrijdag 10 juli. En de kolencentrales springen in het gat. Maar kernenergie is "CO2-vrij".